Tryb awaryjny w telefonie — jak go włączyć i wyłączyć?

Twój telefon nie działa płynnie, a aplikacje zaczęły się wieszać? Oczywiście może to być wina Twojego, już nie najnowszego telefonu, jednak problem może być bardziej złożony. Aby sprawdzić, co może zakłócać pracę Twojego urządzenia, warto włączyć tryb awaryjny w telefonie. Zobacz, jak włączyć i wyłączyć tryb awaryjny? I po co tak naprawdę się to robi? Zapraszam do lektury!

Tryb awaryjny w telefonie to tryb diagnostyczny systemu operacyjnego, na którym pracuje telefon komórkowy czy laptop. Włączając go, odpala nam się system bez aplikacji z zewnątrz, które mogą być winowajcami zaistniałej sytuacji. Na urządzeniu są dostępne jedynie fabrycznie zainstalowane aplikacje, które nie powinny mieć wpływu na funkcjonowanie i żywotność telefonu. 😄

Tak jak już wspomniałem na wstępie, czasami jedynym ratunkiem, aby postawić szybką diagnozę jest włączenie trybu awaryjnego. 

Jeżeli widzisz, że: 

 • niektóre aplikacje nie działają albo działają topornie, 
 • system zawiesza się,
 • bateria Twojego telefonu szybko rozładowuje się,
 • przestała działać Ci klawiatura w laptopie,
 • podejrzewasz, że Twój telefon mógł zostać zainfekowany
 • i przestałeś otrzymywać powiadomienia,

to znak, że trzeba odpalić tryb awaryjny!

W moim artykule skupimy się na telefonach komórkowych pracujących na Androidzie i iOS’ie.

Jak włączyć tryb awaryjny?

Jak włączyć tryb awaryjny?

Aby włączyć tryb awaryjny na jednym, bądź drugim systemie operacyjnym, należy wykonać pewną kombinację przycisków na swoim telefonie. 

Włączenie trybu awaryjnego w systemie iOS

Aby przejść do trybu awaryjnego, konieczne jest podłączenie telefonu za pomocą kabla do MacBook’a lub innego laptopa z aktualnym programem iTunes. W zależności od modelu telefonu, naciśnij:

 1. iPhone 6s lub starszy
  Równocześnie naciśnij przycisk „Początek” oraz pojedynczy przycisk boczny (po prawej stronie) do czasu aż nie pojawi się ekran trybu awaryjnego.
 2. iPhone 7 i iPhone 7 Plus
  Przytrzymaj przycisk z prawej strony telefonu wraz z przyciskiem zmniejszającym głośność (to ten na dole 😄) po lewej stronie urządzenia. 
 3. iPhone 8 lub nowszy
  W pierwszej kolejności naciśnij krótko przycisk zwiększający głośność (ten po lewej stronie na górze), następnie przycisk zmniejszający głośność. Na koniec przytrzymaj długo przycisk boczny z prawej strony, aż pojawi się ekran trybu awaryjnego. 

Kolejne kroki odnośnie uaktualnienia telefonu i weryfikacji, znajdziesz na oficjalnej stronie Apple

Włączenie trybu awaryjnego w systemie Android

Naciśnij przycisk zasilania, który w większości modeli telefonów znajduje się po prawej stronie. Pojawi się menu, gdzie będziesz mieć do wyboru ikonki “Wyłącz zasilanie” lub “Uruchom ponownie”. Jeżeli przytrzymasz dłużej pierwszą z nich, pojawi się komunikat o przejściu do Trybu bezpiecznego, który jest odpowiednikiem Trybu awaryjnego. 

Drugi wariant jest następujący — wyłącz telefon. Włącz telefon przyciskiem zasilania, po prawej stronie telefonu. W momencie kiedy pojawi się logo producenta, naciśnij jednocześnie przycisk zasilania oraz przycisk zmniejszania głośności. 

Jeśli już wiesz jak przejść do trybu awaryjnego, pewnie zastanawiasz się jak następnie wrócić do normalnego działania swojego telefonu. 😄

Jak wyłączyć tryb awaryjny?

Jak go wyłączyć?

Aby wyjść z trybu awaryjnego wystarczy uruchomić telefon ponownie przyciskiem zasilania. Telefon powinien wrócić do normalnej pracy. Jeżeli w trybie awaryjnym dokonałeś zmian, tzn. usunąłeś jakieś aplikacje — nie pojawią się one przy normalnym trybie pracy telefonu. 

Zanim przejdziemy do podsumowania, przypomnijmy sobie odpowiedzi na Najczęściej Zadawane Pytania.

Tryb awaryjny w telefonie — FAQ

📌 Co to jest tryb awaryjny w telefonie?

Jest to tryb diagnostyczny systemu operacyjnego, na którym pracuje telefon. Włączając tryb awaryjny w telefonie, włącza się on bez aplikacji z zewnątrz.

📌 Jak włączyć tryb awaryjny w telefonie?

W telefonach działających na systemie iOS konieczne jest podłączenie telefonu do komputera z aktualną wersją programu iTunes. Następnie w zależności od modelu telefonu, musisz wykonać pewną kombinację przycisków, która opisana jest w artykule. W przypadku telefonów działających na systemie Android, przejście do tryby bezpiecznego odbywa się po długim przytrzymaniu ikonki „Wyłącz zasilanie”.

📌 Jak wyłączyć tryb awaryjny?

Uruchom telefon ponownie — telefon powinien powrócić do normalnej pracy.

📌 Co robi tryb awaryjny w telefonie?

Tryb awaryjny pozwala nam zdiagnozować, w czym może tkwić problem telefonu i która aplikacja może wpływać na jego złe funkcjonowanie.

Na zakończenie

Podsumowując, przejście telefonu do pracy w trybie awaryjnym czasami jest jedyną możliwością, aby zdiagnozować problem z telefonem. Aby uniknąć takich sytuacji, nie ściągaj aplikacji z niesprawdzonego źródła. Oczywiście nie mogę wykluczyć, że Twój telefon może być na podsłuchu i dzieją się z nim podejrzane rzeczy. Jeżeli masz takie przypuszczenia, przeczytaj nasz artykuł: Czy telefon jest na podsłuchu? Sprawdź, czy jest bezpieczny!

Napisz nam w komentarzu, jaki masz problem ze swoim telefonem. 😄

Człowiek - orkiestra - naprawi i doradzi :) Nikt tak jak on nie potrafi rozwiązać problemu z założenia nierozwiązywalnego. Spore doświadczenie w branży IT bardzo dobrze wykorzystuje na co dzień.

Dodaj komentarz