Jak zresetować telefon? [miękki a twardy reset]

Czasem zdarza się, że smartfon się zawiesza i wykonanie nawet prostej czynności jest niemożliwe. Może się także zdarzyć, że urządzenie staje się spowolnione i codzienne korzystanie z jego funkcji jest mocno utrudnione.. Co możesz zrobić, żeby sobie z tym poradzić? Sprawdź, jak zresetować telefon!

Co robisz, gdy Twój komputer przestaje działać poprawnie? Wiele osób w takiej sytuacji decyduje się na… ponowne uruchomienie systemu. To faktycznie bardzo często działa! 😄 Podobnie jest w przypadku smartfonów. Warto jednak znać chociażby rozróżnienie między miękkim i twardym resetem. Zobacz, co możesz zrobić ze smartfonem, który zaczyna odmawiać posłuszeństwa.

Miękki i twardy reset telefonu

Mówiąc o resecie telefonu, trzeba pamiętać, że można zrobić to na dwa sposoby: miękki i twardy. Czym różnią się od siebie te 2 rozwiązania?

 • Miękki reset
  To po prostu wyłączenie i włączenie urządzenia bez usuwania danych i przywracania ustawień fabrycznych. Jeśli nie uda się tego zrobić za pomocą przycisku Power, spróbuj znaleźć odpowiednią do modelu telefonu kombinację przycisków. Takie informacje powinny być udostępniane na stronie internetowej producenta urządzenia.
 • Twardy reset
  Przywraca telefon do ustawień fabrycznych, dlatego wszystkie aplikacje i pliki zostaną nieodwracalnie usunięte ze smartfona. Warto zrobić wcześniej backup, czyli kopię zapasową, albo zgrać wszystkie pliki na inne urządzenie. Taki reset może przydać się także w momencie kiedy np. chcesz sprzedać telefon.

Widać, że kwestia miękkiego resetu jest prosta i zrozumiała. Dlatego też przyjrzyjmy się teraz, jak przeprowadzić twardy reset.

W zależności od posiadanie smartfona procedura ta może się różnić, to jednak przeważnie kolejność kroków wygląda następująco:

 1. Wyłącz telefon.  

 2. Użyj przycisków włączających tryb awaryjny.

  Często jest to kombinacja przycisków Volume up i Power. 

 3. Następnie wybierz opcję Wymaż dane/Ustawienia fabryczne.  

  “Wipe data/factory reset”

 4. Potwierdź decyzję.  

Miękki i twardy reset telefonu

Kiedy zresetować telefon?  

Opcja resetu telefonu przydaje się w wielu sytuacjach, w których korzystanie z urządzenia jest utrudnione czy nawet niemożliwe. Warto zdecydować się na takie rozwiązanie np. wtedy gdy:

 • urządzenie nie odpowiada i nie da się go ponownie uruchomić;
 • urządzenie jest spowolnione i korzystanie z aplikacji zaczyna być czasochłonne czy nawet irytujące;
 • gdy nie działają poszczególne aplikacje;
 • masz podejrzenie, że na telefonie pojawiło się złośliwe oprogramowanie;
 • kiedy decydujesz się na sprzedaż telefonu.

Jeśli po zresetowaniu smartfon nadal nie będzie działał tak, jak należy to prawdopodobnie sprawa będzie wymagała kontaktu z serwisem. Zobacz również, czy przyczyna nie leży w tym, że Twój telefon jest na podsłuchu.

Jak zresetować zablokowany telefon? 

W smartfonach stosuje się blokadę ekranu — co jest zabezpieczeniem przed nieautoryzowanym korzystaniem z urządzenia. Takie zabezpieczenie może być odblokowywane na różne sposoby np.:

 • rozpoznawanie twarzy, 
 • sprawdzanie odcisku palca, 
 • wprowadzenie wzoru na ekranie
 • podanie kodu PIN.

Niekiedy jednak można zapomnieć hasła lub kształtu pozwalającego na zdjęcie blokady. Co w takiej sytuacji? 😄

Telefon niekiedy można wyłączyć przyciskiem Power mimo blokady — po czym należy zastosować się do tych samych instrukcji resetowania, które obowiązują przy odblokowanym urządzeniu. 

Niekiedy jednak smartfony nie dają takiej możliwości. Wówczas konieczne jest zdalne resetowanie telefonu. Jak to zrobić?

W przypadku smartfona z Androidem należy:

 • wejść na stronę: android.com/find;
 • zlokalizować urządzenie i wybrać je;
 • nacisnąć Włącz blokadę i wymazywanie
 • wybrać Wyczyść urządzenie.

W takiej sytuacji smartfon zostanie zresetowany “na twardo” mimo włączonej blokady ekranu.

Jak zresetować zablokowany telefon? 

A jak to zrobić w przypadku smartfona z systemem iOs? Tutaj sytuacja wygląda nieco inaczej — należy wykonać następujące kroki:

 • wyłącz urządzenie,
 • uruchom program iTunes na komputerze,
 • trzymając przycisk do włączania smartfona podłącz urządzenie do komputera za pomocą kabla,
 • znajdź swój telefon w programie i wybierz opcję Przywróć.

Widzisz, że istnieje wiele sposobów na zresetowanie smartfona. Żeby ułatwić Ci przyswajanie wiedzy, mamy dla Ciebie krótki FAQ. 😄

Jak zresetować telefon — FAQ

📌 Jak zresetować telefon?

Telefon można zresetować poprzez naciśnięcie i przytrzymanie odpowiedniej kombinacji przycisków. To, jakie są to przyciski, zależy od konkretnego producenta i modelu.

📌 Jak zresetować zablokowany telefon?

W przypadku zablokowanego ekranu w telefonie z systemem Android, twardy reset można wykonać zdalnie poprzez funkcję Znajdź moje urządzenie. W przypadku smartfonów z systemem iOs — konieczne jest podłączenie smartfona do urządzenia poprzez kabel i wybranie opcji Przywracania w programie iTunes.

Zresetowanie smartfona można wykonać na wiele sposobów. 😄 Pamiętaj, że o ile miękki reset jest całkowicie bezpieczny, to w przypadku twardego — należy liczyć się z utratą danych na urządzeniu.

Ukończyła studia z zakresu reklamy i nowych mediów. Kto jak nie ona, zna się na nowych technologiach? :) Zawsze na bieżąco z wszelkimi nowościami! Testowanie gadżetów praktycznych, ale i ładnych sprawia jej największą przyjemność.