Konto Google — co to jest? Jak założyć, odzyskać i usunąć?

Google jeszcze kilka lat temu kojarzyło się przede wszystkim z wyszukiwarką. Obecnie jest to jednak zbiór usług, obejmujących znacznie więcej niż tylko prezentowanie rankingów stron internetowych na konkretne zapytania. Czym jest konto Google i dlaczego jest kluczowe dla korzystania z wielu aplikacji? 😄

Konto Google ma na celu umożliwienie użytkownikowi wygodne korzystanie z wielu usług dostarczanych przez Google. Jest więc to zarówno historia wyszukiwań w wyszukiwarce, dostęp do poczty elektronicznej, ale także do serwisów takich jak YouTube czy Google Maps. 

Warto jednak pamiętać, że Google jest także właścicielem systemu Android. W związku z tym mając smartfona z tym oprogramowaniem, posiadanie konta Google jest bardzo przydatne. Wprawdzie można korzystać ze smartfona bez takiego konta, jednak wówczas nie ma się dostępu do wielu przydatnych funkcji. Takich jak chociażby… Google Play czyli sklep z aplikacjami na urządzenia mobilne. Ale po kolei. 😄

Konto Google — dlaczego warto je mieć?

Gdy chcesz korzystać z usług Google, wiele z nich wymaga skorzystania z konta. Konto to inaczej profil, który pozwala Ci się logować do poszczególnych miejsc. Jak to działa w praktyce?

Wiele osób konto Google utożsamia z pocztą elektroniczną Gmail. Faktycznie — tworząc takie konto, otwiera się takie konto poczty elektronicznej.

Jednak jest to tylko jedna z usług, które są dostępne w ramach pakietu usług Google. Oprócz tego są to np.:

 • Dysk Google
  Czyli przestrzeń na pliki przechowywane w chmurze.
 • Kalendarz Google
  Służący do organizacji czasu i przypominania o wydarzeniach.
 • Google Docs
  Pakiet narzędzi biurowych takich jak edytor tekstu czy arkusz kalkulacyjny.
 • YouTube
  Możliwość dodawania filmów do obserwowanych czy publikowania komentarzy (do publikowania filmów potrzebne jest jeszcze utworzenie kanału).
 • Google Play
  Wspomniany już wcześniej sklep z aplikacjami mobilnymi.

To oczywiście tylko wierzchołek góry lodowej. Oprócz tego jest to mnóstwo narzędzi dla firm, takich jak np. Google Analytics, Google AdWords itd.

Konto Google — dlaczego warto je mieć?

Zakładanie konta Google

Czy konto Google jest potrzebne, żeby móc oglądać filmy na YouTube lub korzystać z nawigacji w mapach Google? Nie. Jednak, żeby zostawić komentarz, opinie lub zapisać parametry trasy — już tak. 😄 Jest też niezbędne, aby korzystać z dokumentów Google czy dysku Google.

Żeby zatem utworzyć takie konto Google, należy:

 1. Wejść na stronę logowania

  Możesz na nią trafić także bezpośrednio z usług lub aplikacji Google.

 2. Kliknąć w Utwórz konto

  Podaj swoje dane oraz ustal hasło. Na koniec podaj numer telefonu w celu weryfikacji.

Pamiętaj, że nie musisz zakładać konta poczty elektronicznej w Gmail, aby utworzyć konto Google. Możesz także podać już funkcjonujący adres poczty elektronicznej. Wiedz jednak, że niezbędne będzie potwierdzenie, że dany e-mail należy do Ciebie. 

Jak usunąć konto Google?

Oczywiście konto Google można także usunąć. W tym celu należy się zalogować, a następnie: 

 • przejść do opcji Zarządzaj kontem Google;
 • wejść w Dane i prywatność;
 • odszukać narzędzie Usuwanie konta Google;
 • potwierdzić chęć usunięcia konta.

Zanim jednak zdecydujesz się na usunięcie konta, pamiętaj, że Twoje dane zostaną bezpowrotnie utracone. Stracisz zarówno dostęp do poczty elektronicznej, jak i wszystkich spersonalizowanych usług (historia wyszukiwań, autouzupełnianie, dane w kalendarzu, zapisane kontakty itd.)

Zamiast usuwać całe konto, możesz także usunąć tylko wybrane usługi Google. W tym celu zamiast wybierać opcję Usuwanie konta Google wybierz Usuwanie usługi Google i wskaż, które usługi już Cię nie interesują. 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej jak usunąć konto Google z telefonu, zajrzyj do naszego poradnika.

Domyślne konto Google — co to takiego?

Konto Google ma w założeniu ułatwiać korzystanie z Internetu (i aplikacji mobilnych). Dlatego też — dopóki się nie wylogujesz, jesteś do niego zalogowany. Choć można mieć kilka kont Google, to jednak to pierwsze pozostaje wskazane jako domyślne — jest ustawione w hierarchii jako pierwsze. 

Żeby ustawić domyślne konto należy wylogować się ze wszystkich kont — w tym celu kliknij w ikonkę z Twoim awatarem (lub inicjałem) w prawym górnym rogu i kliknij w Wyloguj ze wszystkich kont. Następnie wybierz konto, które ma zostać kontem domyślnym i się do niego zaloguj. Pierwsze konto do którego się zalogujesz zostanie uznane za domyślne. 😄

Domyślne konto Google — co to takiego?

Odzyskiwanie konta Google

Co zrobić, gdy stracisz dostęp do konta Google i nie będziesz pamiętać danych logowania? To problem, który wymaga skorzystania z opcji przypominania hasła. W tym celu w oknie logowania do usługi kliknij w opcję odzyskiwania hasła. Po odpowiedzi na kilka pytań będziesz mieć możliwość zresetowania hasła. 

A co w sytuacji, gdy nie pamiętasz swojego loginu? W takim wypadku konieczne będzie podanie numeru telefonu oraz podstawowych danych.

Wiele osób zastanawia się, czy posiadanie konta Google może pomóc w sytuacji, gdy… stracisz hasło do ekranu dostępowego swojego smartfona. Jakiś czas temu było to możliwe, jednak taka opcja nie jest już dostępna. Żeby je odblokować konieczne jest wyczyszczenie smartfona, a następnie ponowne zalogowanie się do konta Google. Więcej na ten temat przeczytasz we wpisie: Jak odblokować telefon przez konto Google? [poradnik]

Przejdźmy jeszcze do sekcji FAQ, w której postaramy się odpowiedzieć na najważniejsze pytania dotyczące konta Google. 😄

Konto Google — FAQ

📌 Jak założyć konto Google?

Konto Google można założyć na stronie rejestracji, na którą zostaniesz przekierowany z dowolnej aplikacji Google. Podczas rejestracji możesz skorzystać z już założonej poczty elektronicznej lub też założyć nowe konto w usłudze Gmail.

📌 Jak usunąć konto Google?

Aby usunąć konto Google należy wejść w ustawienia konta, przejść do działu Dane i prywatność, a następnie kliknąć w Usuwanie konta Google

📌 Jak zmienić domyślne konto Google?

Aby zmienić domyślne konto Google należy wylogować się ze wszystkich kont, a następnie ponownie zalogować się na konto, które ma mieć status domyślnego.

📌 Jak odzyskać konto Google?

Aby odzyskać konto Google należy skorzystać z opcji odzyskiwania haseł podczas logowania się do usługi.

Konto Google daje dostęp do bardzo wielu istotnych usług, które ułatwiają korzystanie z Internetu. To wyszukiwarka, poczta elektroniczna, nawigacja czy nawet narzędzia biurowe. Konto Google może być także wykorzystywane do logowania się do aplikacji zewnętrznych. Naprawdę warto je mieć — nie tylko wtedy, gdy ma się smartfona z Androidem. 😄

Pamiętaj przy tym, że konto nie jest niezbędne do korzystania z funkcji Androida. Jednak w takiej sytuacji będziesz w stanie korzystać wyłącznie z aplikacji domyślnie zainstalowanych na smartfonie. Instalacja aplikacji zewnętrznych nie będzie możliwa. 

Ukończyła studia z zakresu reklamy i nowych mediów. Kto jak nie ona, zna się na nowych technologiach? :) Zawsze na bieżąco z wszelkimi nowościami! Testowanie gadżetów praktycznych, ale i ładnych sprawia jej największą przyjemność.