Znajdź mój telefon — jak korzystać z tej funkcji?

Telefon staramy się mieć zawsze przy sobie. Jednak może zdarzyć się, że smartfon gdzieś się zawieruszy. Jeżeli nie możesz znaleźć swojego telefonu i spodziewasz się, że zgubił się on gdzieś poza domem, warto skorzystać z narzędzia „znajdź mój telefon”.

Smartfony mają czujniki lokalizacyjne — wykorzystywane są wtedy, gdy korzystasz chociażby z nawigacji lub też udostępniasz swoje położenie innym aplikacjom. Możesz je wykorzystać także po to, aby zlokalizować swoje urządzenie, gdy nie możesz go znaleźć. Taka funkcja nazywa się „znajdź mój telefon”. Jak ona działa? 😄

Znajdź mój telefon — co to za funkcja?

Funkcja Znajdź mój telefon kojarzy się przede wszystkim z usługą lokalizacyjną Google. Dzięki niej po wejściu na stronę Find your phone i zalogowaniu się do konta Google możesz zlokalizować swoje urządzenie mobilne

Takie narzędzie nie tylko pokaże Ci, w jakim punkcie znajduje się Twój smartfon. Możesz także włączyć sygnał dźwiękowy ułatwiający jego znalezienie. To także funkcja, dzięki której możesz zdalnie umieścić na ekranie komunikat dla znalazcy telefonu — wraz z numerem telefonu w celu kontaktu. Możesz także zdalnie wyczyścić dane z urządzenia, co może przydać się w przypadku kradzieży urządzenia lub wtedy, gdy nie pamiętasz kodu dostępu do urządzenia.

Podobnie jest w przypadku smartfonów z systemem iOs. Jeżeli Twój iPhone gdzieś się zawieruszy, możesz zalogować się na stronę usługi iCloud i skorzystać z funkcji Znajdź mój iPhone. Nie tylko znajdziesz swój smartfon na mapce, ale także masz możliwość oznaczenia smartfona jako utracony — czyli jego zablokowania.

Znajdź mój telefon — co to za funkcja?

Pamiętaj o tym, że nie są to jedyne narzędzia służące do zlokalizowania zgubionego smartfona. Poszczególni producenci urządzeń mogą udostępniać także inne narzędzia służące do tego celu. Funkcję lokalizacyjną znajdziesz np. w smartfonach marki Samsung.

Wyłączenie funkcji lokalizacji smartfona

Funkcja Znajdź mój telefon może być bardzo przydatna na wypadek, gdy Twoje urządzenie się zawieruszy. Oczywiście możesz także zdecydować się na jej wyłączenie — np. gdy nie chcesz, aby dostawca usługi gromadził dane na temat Twojego położenia. 

Gdy masz smartfon z systemem Android:

 1. Wejdź w Ustawienia.
 2. Przejdź do działu Bezpieczeństwo.
 3. Przy Znajdź moje urządzenie ustaw funkcję na wyłączoną.

Gdy jest to smartfon iPhone:

 1. Wejdź w Ustawienia.
 2. Kliknij w swoję Imię i nazwisko.
 3. Znajdź opcję Znajdź moje urządzenie i ją wyłącz.
 4. Potwierdź decyzję poprzez wpisanie kodu do usługi.

Pamiętaj jednak, że usługi lokalizacyjne są niezbędne do znalezienia smartfona w przypadku zagubienia lub kradzieży. W związku z tym zdecydowanie lepiej, aby taka funkcja była włączona w urządzeniu. 😄

Wyłączenie funkcji lokalizacji smartfona

Co zrobić, gdy zgubisz telefon?

Funkcja Znajdź mój telefon to bardzo przydatne narzędzie. Trzeba jednak mieć na uwadze, że nie zawsze zadziała ona prawidłowo. Jeżeli smartfon jest wyłączony lub w trybie offline — nie zostanie on znaleziony na mapce, w związku z tym ustalenie jego lokalizacji może być utrudnione lub niemożliwe.

W takiej sytuacji warto pamiętać o wykonaniu kilka kroków, takich jak:

 • Zgłoszenia sprawy na policję
  Gdy wiesz o tym, że smartfon został skradziony, zgłoś sprawę na policję. Potwierdzenie zgłoszenia kradzieży może być Ci potrzebne do wykonania kolejnych kroków — np. do zdalnej blokady IMEI nałożonej przez operatora.
 • Wydania duplikatu karty SIM
  Jeżeli nie chcesz stracić swojego numeru telefonu, zgłoś się do swojego operatora w celu wydania duplikatu karty SIM oraz zablokowania poprzedniej.

Podsumujmy najważniejsze informacje w sekcji Najczęściej Zadawanych Pytań.

Znajdź mój telefon — FAQ

📌 Jak działa znajdź mój telefon?

Funkcja znajdź mój telefon wykorzystuje usługi lokalizacyjne urządzenia, aby określić jego położenie. W tym celu należy zalogować się do usługi na innym urządzeniu (np. na komputerze) i uruchomić narzędzie. Jeżeli smartfon ma włączone usługi lokalizacyjne i ma uruchomiony przesył danych — powinien on wyświetlić się na mapce.

📌 Jak wyłączyć znajdź mój telefon?

Aby wyłączyć funkcję Znajdź mój telefon należy wejść w ustawienia i (najczęściej w dziale Bezpieczeństwa) odnaleźć opcję Znajdź moje urządzenie lub pokrewną. Następnie należy odznaczyć tę funkcję

Pamiętaj, że jeżeli zgubisz smartfon, funkcja Znajdź mój telefon może być bardzo przydatna. Jednocześnie miej na uwadze, że nie zawsze zadziała ona prawidłowo. 

Człowiek - orkiestra - naprawi i doradzi :) Nikt tak jak on nie potrafi rozwiązać problemu z założenia nierozwiązywalnego. Spore doświadczenie w branży IT bardzo dobrze wykorzystuje na co dzień.