IMEI — czym jest? Jak go sprawdzić w telefonie?

Obiło Ci się o uszu określenie IMEI, ale nie wiesz „z czym to się je”? To nic złego! Z naszego poradnika dowiesz się wszystkiego o unikalnym numerze IMEI i do czego może się przydać. Zapraszamy do lektury!

Zastanawiasz się nad zakupem smartfona z drugiej ręki? Pamiętaj, żeby sprawdzić, czy przypadkiem nie został komuś wcześniej skradziony. Jak zatem można to zweryfikować? Nic prostszego!

Każdy telefon komórkowy posiada swój IMEI, który składa się z 15-znakowego numeru. W tym artykule dowiesz się w jak prost sposób można go sprawdzić. Ale na początek — czym jest numer IMEI?

International Mobile Equipment Identity, to indywidualny numer identyfikacyjny telefonu komórkowego, który ułatwia zlokalizowanie oraz uzyskanie niezbędnych informacji na jego temat. 😄

Jak sprawdzić numer IMEI?

Najszybszym sposobem na sprawdzenie numeru IMEI (niezależnie od modelu telefonu oraz operatora) jest wpisanie na klawiaturze numerycznej kodu MMI *#06#, dzięki któremu wyświetli nam się pożądana informacja. 

Innym sposobem na zweryfikowanie tego numeru jest sprawdzenie go w ustawieniach smartfona. W wersjach systemowych z Androidem wystarczy wejść w ustawienia telefonu, następnie do zakładki „Informacje o telefonie”. 

Starsze modele smartfonów z wymienną baterią bardzo często posiadają ten numer na naklejce (pod baterią).

W wersji iOS jest to bardzo podobna procedura. W ustawieniach telefonu przechodzimy do zakładki „Ogólne” i wchodzimy w „To urządzenie…”.

IMEI - screen

Możemy również sprawdzić IMEI za pomocą iTunes. Aby to zrobić trzeba podpiąć iPhone’a do komputera. Po przejściu do ekranu ustawień wystarczy dwukrotnie kliknąć w pole z numerem telefonu, a wtedy pojawi się ten numer. Numer można skopiować klikając w niego prawym przyciskiem myszy (sposób przydatny dla urządzeń z uszkodzonym ekranem). 

IMEI — FAQ

Na zakończenie krótkie podsumowanie i Najczęściej Zadawane Pytania. Zobacz, czy znasz na nie odpowiedź! 😄

📌 Co to jest IMEI?

IMEI to indywidualny numer identyfikacyjny telefonu komórkowego.

📌 Jak sprawdzić IMEI?

Aby sprawdzić swój numer, musisz wpisać na klawiaturze kod *#06# i wyświetli Ci się Twój numer. Możesz sprawdzić go również w ustawieniach telefonu.

📌 Jak namierzyć zgubiony telefon po numerze IMEI?

W internecie są dostępne aplikacje, które umożliwiają namierzenie telefonu po tym numerze. Oczywiście dotyczy to telefonów, które są włączone.

📌 Jak sprawdzić numer IMEI bez telefonu?

Informacja o IMEI jest również zamieszczona na oryginalnym pudełku, w którym znajdował się Twój telefon.

📌 Jak zablokować telefon znając IMEI?

Po kradzieży telefonu warto zgłosić ten fakt na policję, zaś następnie ze zgłoszeniem udać się do operatora, który zablokuje nasz telefon. Warunkiem jest podanie kodu IMEI i jakiegoś dowodu na to.

Podsumowanie

Na pierwszy rzut oka wiedza o numerze IMEI może wydawać nam się mało ważna. W przypadku jednak kradzieży naszego telefonu, znajomość naszego unikalnego numeru telefonu może być na wagę złota.

Mam nadzieję, że nigdy nie spotka Cię taka sytuacja, ale warto przynajmniej wiedzieć, gdzie w swoim telefonie znajdziesz jego unikalny numer identyfikacyjny. 😄

Ukończyła studia z zakresu reklamy i nowych mediów. Kto jak nie ona, zna się na nowych technologiach? :) Zawsze na bieżąco z wszelkimi nowościami! Testowanie gadżetów praktycznych, ale i ładnych sprawia jej największą przyjemność.

Dodaj komentarz