Kod MMI — co to jest? Jak naprawić błędny kod? [problemy]

Nie każdy użytkownik telefonu wie o tym, że dysponuje kodami MMI, dzięki którym w ograniczonym stopniu może skomunikować się ze swoim urządzeniem. Czym zatem jest kod MMI? I co w sytuacji, kiedy pojawia się błąd? Dowiedz się więcej na temat tych kodów i ich możliwości. 😄

Kod MMI, czyli z języka angielskiego Man Machine Interface, to kombinacja cyfr i znaków specjalnych. Wpisując go na klawiaturze telefonu, można wprowadzić zmiany w jego ustawieniach czy karcie SIM. Oczywiście warto wcześniej sprawdzić, czy dany kod u konkretnego operatora, nie wprowadzi nieoczekiwanych zmian w naszej taryfie. 😄

Kody MMI — przykłady

Poniżej znajdziesz kilka przykładów kodów MMI, które są uniwersalne i których użycie nie wpłynie na dalsze użytkowanie telefonu. Zaznaczę jednak, że niektóre z nich mogą nie działać u konkretnych operatorów.

Kody MMI dla systemu operacyjnego Android:

 • *#06# — pozwala poznać indywidualnym numer IMEI telefonu, który jest niezależny od użytej karty SIM. Jeżeli chcesz wiedzieć więcej, czym jest IMEI i jak go sprawdzić, zapraszamy do naszego poradnika; 
 • *#21# — wyświetlenie komunikatu czy nasze połączenia, wiadomości nie są przekazywane na inny numer;
 • ##7780## — powrót urządzenia do ustawień fabrycznych;
 • *#*#4636#*#* informacje o telefonie wraz z statystykami użycia baterii;
 • ##273282255663282##* — tworzenie backupu (kopii zapasowej) plików multimedialnych do wybranego folderu w telefonie;
 • *#*#1472365#*#* — szybki test GPS.

Kody MMI dla systemu iOS:

 • *#06# wyświetlenie numeru IMEI;
 • *#21# — podobnie jak w przypadku Androida, pozwala nam sprawdzić, czy nasze wiadomości SMS i rozmowy nie są przekierowane na inny numer. Jest to jedna z podstawowych metod na sprawdzenie, czy przypadkiem nasz telefon nie jest na podsłuchu;
 • *#33# — status blokowanych połączeń;
 • *#43# — status oczekujących połączeń;
 • 3001#12345#  — uruchamia tryb testowy iPhone’a, czyli tzw. Field Mode. Dzięki czemu jesteśmy w stanie sprawdzić, jaka jest prawdziwa moc systemu sieci.

Jest to zaledwie kilka najprostszych kodów. Do pozostałych, które można znaleźć w internecie, warto podejść z pewną rezerwą. Poniżej znajdziesz kody, które przydadzą się tylko w przypadku telefonu na kartę pre-paid. 

Kody MMI do telefonów na kartę:

 • *107# — stan konta transmisji danych i ich ważność;
 • *109# — stan aktualnej do wykorzystania puli SMS i okres jej ważności;
 • *121# — poznaj swój numer telefonu;
 • *101# — status niezapłaconych rachunków.

Wiesz już jaką dysponujesz bezpieczną pulą kodów MMI i do czego one służą, przejdźmy zatem do dość często pojawiającego się komunikatu sygnalizującego błąd kodu MMI. Co wtedy zrobić? 😄

Kod MMI - przykłady

Problem z połączeniem i nieprawidłowy kod MMI 

Oczywiście problem z kodem MMI może być prozaiczny i wynikać z błędnego wpisania go na klawiaturze telefonu. Co jednak, jeżeli pomimo prawidłowego wprowadzenia, pojawia się komunikat o problemie?

W pierwszej kolejności włącz na chwilę tryb samolotowy telefonu lub wyłącz i włącz telefon ponownie. Jeżeli to nie pomoże, konieczne będzie wyjęcie karty SIM z telefonu oraz jej delikatne przetarcie. 

Błąd kodu MMI może wynikać również z tego, że blokuje go jedna z ostatnio zainstalowanych aplikacji w telefonie. Aby sprawdzić ten trop, przejdź do trybu awaryjnego telefonu i spróbuj wtedy wpisać dany kod MMI.

W ostateczności pozostaje Ci konsultacja tego problemu z operatorem. Może być on bardziej złożony, jeżeli korzystasz z telefonu z podwójną kartą SIM.

Kod MMI — FAQ

Na koniec krótkie podsumowanie i odpowiedzi na Najczęściej Zadawane Pytania.

📌 Co to jest kod MMI?

Kod MMI to specjalna kombinacja cyfr i znaków specjalnych, które służą do komunikowania się z urządzeniem. Dzięki nim możemy wprowadzać zmiany w urządzeniu lub w taryfie komórkowej.

📌 Co oznacza MMI?

MMI oznacza Man Machine Interface, czyli interfejs człowiek-maszyna (urządzenia).

📌 Co oznacza nieprawidłowy kod MMI?

Taki komunikat może pojawić się, kiedy przy wpisywaniu go na klawiaturze telefonu wkradnie Ci się błąd. Problem może być również bardziej skomplikowany i blokować go może jedna z aplikacji. Skontaktuj się z operatorem albo przejdź do trybu awaryjnego.

Na zakończenie

Kończąc — wykorzystanie podstawowych kodów MMI może naprawdę ułatwić życie. Pamiętaj jednak, że korzystasz z nich na własną odpowiedzialność. Jeżeli nie jesteś pewny ich zastosowania, skonsultuj się z operatorem sieci komórkowej. 

Napisz nam w komentarzu, czy na co dzień używasz kodów MMI. 😄

Ukończyła studia z zakresu reklamy i nowych mediów. Kto jak nie ona, zna się na nowych technologiach? :) Zawsze na bieżąco z wszelkimi nowościami! Testowanie gadżetów praktycznych, ale i ładnych sprawia jej największą przyjemność.

Dodaj komentarz