Dual SIM — co to takiego i jak działa? Jak przełączać karty?

Coraz częściej pojawia się potrzeba posiadania dwóch telefonów. Najczęściej jest tak, gdy ma się jeden numer prywatny — a drugi firmowy. Funkcja dual SIM powstała po to, aby można było mieć… dwa telefony w jednym. W jaki sposób? 😄

Dual SIM to rozwiązanie, dzięki któremu w jednym telefonie można umieścić dwie karty SIM. Dzięki temu — faktycznie obsługuje on dwa numery. Podczas połączeń przychodzących pojawia się informacja, który numer został wybrany przez nadawcę połączenia. Analogicznie — wybierając połączenie możesz wybrać, z którego numeru chcesz wykonać połączenie

Taka funkcja przydaje się w wielu sytuacjach życiowych. Pierwsza z nich to chociażby wspomniany już podział na numery prywatne oraz firmowe — nie musisz mieć przy sobie dwóch smartfonów, żeby być zawsze dostępnym. 

Druga sytuacja to np. wyjazd zagraniczny, podczas którego chcesz korzystać z numeru zagranicznego (czy to do wykonywania połączeń, czy do korzystania z Internetu). Wówczas także nie musisz decydować się na posiadanie dwóch smartfonów. 😄

Dual SIM — jak działa?

Smartfon z funkcją dual SIM posiada dwa sloty na karty SIM. W związku z tym wystarczy włożyć odpowiednie karty, a telefon automatycznie zacznie obsługiwać dwa numery jednocześnie.

Oczywiście nie jest możliwe prowadzenie dwóch rozmów jednocześnie z jednego smartfona. Jak zatem działa to w praktyce?

Warto zaznaczyć, że ta funkcja może przyjmować różne formy, w których:

  • dwa numery są równolegle aktywne — wówczas jest to aktywny Dual SIM;
  • jeden z numerów jest poza zasięgiem, podczas gdy na drugim prowadzona jest rozmowa — wówczas jest to tzw. Standby Dual SIM;
  • trzeba ręcznie wybierać, z którego numeru chcesz korzystać — jest to pasywny Dual SIM.
Dual SIM — jak działa?

Czy warto zdecydować się na tę funkcję?

Choć ta technologia jest (w różnych formach) dostępna na rynku już od wielu lat, nie jest to rozwiązanie, z którym spotkasz się w każdym smartfonie. Jest to związane z faktem, że obsługa drugiej karty SIM pochłania spore ilości energii. W związku z tym producenci nie umieszczają takiej opcji w każdym modelu — aby bateria pozwalała na dłuższe korzystanie ze smartfona.

Nie zmienia to faktu, że dual SIM jest dostępny w wielu smartfonach — także we flagowcach wybranych producentów. W związku z tym nie jest tak, że jeżeli chcesz obsługiwać dwa numery jednocześnie, musisz się liczyć z zakupem telefonu starszego typu.

Dla przykładu sprawdź jak używać funkcji dual SIM w iPhone.

Zatem — czy warto? Jeżeli potrzebujesz np. korzystać z służbowego numeru, to zdecydowanie lepiej jest kupić jeden dobry smartfon, niż dwa słabsze. 

Do tego dochodzi kwestia możliwości korzystania z drugiej karty SIM w celu transmisji danych — dzięki czemu możesz surfować po Internecie na jednej karcie (gdzie np. masz dużo gigabajtów transferu danych), a dzwonić z drugiej. Wychodzi więc na to, że takie rozwiązanie może być bardzo przydatne. 😄

Czy warto zdecydować się na funkcję dual sim?

Dual SIM — FAQ

Zanim przejdziemy dalej — zapoznaj się jeszcze z krótkimi odpowiedziami na Najczęściej Zadawane Pytania.

📌 Co to jest Dual SIM?

Dual SIM to funkcja umożliwiająca korzystanie z dwóch kart SIM w jednym telefonie. 

📌 Jak działa Dual SIM?

Dual SIM może działać na różne sposoby. W niektórych modelach dwa numery pozostają jednocześnie aktywne, podczas gdy w innych trzeba manualnie przełączać pomiędzy nimi.

📌 Jak przełączać karty Dual SIM?

W smartfonie z pasywnym Dual SIMem przełączanie pomiędzy dwoma kartami SIM odbywa się manualnie. W momencie, gdy jeden numer jest aktywny — drugi pozostaje poza zasięgiem.

📌 Co to znaczy Dual SIM Standby?

Dual SIM Standby oznacza, że w momencie, gdy jeden numer wykonuje połączenie, drugi jest czasowo offline.

📌 Co to jest pasywny Dual SIM?

Pasywny dual SIM oznacza, że konieczne jest manualne przełączanie pomiędzy dwoma numerami. Gdy aktywowany jest jeden z nich, drugi pozostaje poza zasięgiem. 

Jak widać — dual SIM daje dużo możliwości. Nie jest to funkcja, która powinna być w każdym smartfonie, jednak dla osób, które mają potrzebę korzystania z dwóch kart SIM — trudno o lepsze rozwiązanie. 😄 Jednak przed zakupem trzeba dokładnie przyjrzeć się temu, na jaki rodzaj technologii się decydujesz — w końcu różnice w ich funkcjonowaniu mogą być spore. 

Człowiek - orkiestra - naprawi i doradzi :) Nikt tak jak on nie potrafi rozwiązać problemu z założenia nierozwiązywalnego. Spore doświadczenie w branży IT bardzo dobrze wykorzystuje na co dzień.