Spam w telefonie — co to jest? Jak blokować numery?

Spam kojarzy nam się głównie z niechcianymi ofertami reklamowymi, które lądują w specjalnej zakładce na naszym mailu. O ile wiemy, czym jest spam i go po prostu ignorujemy, odsuwamy od siebie ryzyko, jakie potencjalnie może za sobą nieść. Czy jednak wiesz, czym jest spam w telefonie? Zobacz, jak się przed nim chronić!

Niechciane telefony mogą doprowadzić do szaleństwa. O ile wiadomości, czy to te na mailu czy w telefonie, możemy zignorować, to z połączeniami jest większy problem. Spam to nie tylko maile, sms-y z ofertami reklamowymi, ale również telefony od telemarketerów, którzy próbują namówić nas do zakupu garnków, poduszek czy czegokolwiek innego. O ile wiadomości tekstowe możemy po prostu usuwać, o tyle z połączeniami z obcych numerów nie jest już tak kolorowo. Nigdy nie mamy pewności, czy nie odbierając telefonu, nie ominie nas rozmowa, na którą czekaliśmy. 😄

Co zatem zrobić, aby nasz numer telefonu nie był celem natrętnych telemarketerów?

Spam w telefonie - jak go uniknąć?

Spam w telefonie — jak go uniknąć?

Robienie zakupów online jest świetną alternatywą dla stacjonarnych zakupów, ponieważ można je zrobić po prostu taniej i szybciej. Posiadanie konta na Facebook’u czy Instagramie również jest na topie. W końcu jesteś na bieżąco z tym, co dzieje się u Twoich znajomych czy ulubionych influencerów. Internet może jawić nam się jako medium, które w zasadzie nie ma wad. Jednak i tam na każdym kroku czai się ryzyko, o którym trzeba pamiętać.

Udostępniając swoje dane w internecie, wykaż się czujnością! Oczywiście nie mówię o podawaniu takich danych wrażliwych jak PESEL czy numer dowodu osobistego. Chyba tutaj nie mamy wątpliwości, że nie powinieneś podawać ich byle gdzie. Myślę tutaj raczej o numerze telefonu czy adresie mailowym. Wydaje Ci się, że to niby nic takiego, a później irytujesz się każdym kolejnym telefonem z zapytaniem o możliwość zainstalowania paneli fotowoltaicznych na dachu Twojego domu, którego…nawet nie posiadasz. 😄

Robiąc zakupy czy wypełniając jakikolwiek formularz w internecie, czytaj dokładnie wszystko to, na co zgadzasz się. Niejednokrotnie wyrażamy zgodę na przekazanie naszych danych teleadresowych do partnerów danej firmy, a tak naprawdę nie wiemy o nich nic.

Strzeż swoich danych, ponieważ nigdy nie wiesz, kiedy Twój numer trafi w niepowołane ręce. W ostatnich latach wiele słyszy się o scamie, czyli o oszustwa polegających na podszywaniu się pod podmioty, którym wcześniej zaufaliśmy. Nabieramy się na fałszywe smsy od kurierów, banków czy nawet fikcyjnych fundacji mających pod swoją opieką potrzebujących. Niestety niejednokrotnie tracąc przy tym niemałe pieniądze.

Jak blokować numery w telefonie?

Załóżmy jednak, że mleko się rozlało i stałeś się ofiarą niechcianych wiadomości. Co możesz zrobić, aby nie stać się ich ofiarą? Przede wszystkim, otrzymując podejrzane wiadomości czy to mailowe czy sms-owe, nie klikaj w zawarte w nich linki. Nigdy na nie nie odpowiadaj!

Jeżeli gnębi Cię jeden i ten sam numer telefonu, po prostu zablokuj go! Dotyczy to zarówno połączeń, jak i wiadomości tekstowych. Jak to zrobić?

W swoim iPhonie wejdź w połączenia. Przy każdym numerze telefonu jest ikonka „i” — kliknij w nią. Pojawią różne opcję do wyboru — wybierz tę na czerwono, czyli „Blokuj tę osobę”.

Spam w telefonie - screen

W telefonach z Androidem sytuacja wygląda bardzo podobnie. Klikając na dany numer i rozwijając menu, znajdziesz opcję blokowania połączeń i smsów od tego numeru. Przed odebraniem połączenia powinna pojawić Ci się czerwona lampka, jeżeli widzisz komunikat „Podejrzenie spamu”. Najprawdopodobniej numer ten był już wcześniej zgłaszany przez innych.

Pamiętaj również o tym, że wiele firm sprzedażowych korzysta z zastrzeżonych numerów telefonu, których po prostu nie da się zablokować. Jedynym sposobem jest ignorowanie takich połączeń. Jeżeli sam chciałbyś dowiedzieć się, jak zastrzec swój numer telefonu, koniecznie przeczytaj nasz artykuł.

Na koniec — krótkie podsumowanie w postaci Najczęściej Zadawanych Pytań.

Spam w telefonie — FAQ

📌 Co to jest spam w telefonie?

Podchodzą pod niego wszystkie niechciane wiadomości – maile, smsy – oraz telefony od firm, na które nie wyraziliśmy zgody.

📌 Jak sprawdzić spam w telefonie?

Jeżeli przy połączeniu pojawi się informacja „Podejrzenie spamu”, oznacza to, że ten numer był już zgłaszany przez inne osoby, jako spam. Powinna zapalić Ci się czerwona lampka.

📌 Jak zablokować spam w telefonie?

Możesz zablokować numer, z którego przychodzą niechciane wiadomości. Przy okazji rozmowy z męczącym telemarketerem możesz również zażądać usunięcia Twojego numeru z bazy danych, powołując się na RODO. A najlepiej od początku uważaj, gdzie pozostawiasz swoje dane.

Podsumowanie

Jak widzisz, istnieją sposoby, aby radzić sobie z niechcianymi wiadomościami, bądź połączeniami. Oczywiście zachęcam Cię do zachowania większej czujności i wstrzemięźliwości w udostępnianiu swoich danych, również tych teleadresowych.

Napisz nam w komentarzu, czy poradziłeś sobie z problemem. A może jesteś tym szczęśliwym człowiekiem, którego spam w telefonie nie dotyczy. 😄

Ukończyła studia z zakresu reklamy i nowych mediów. Kto jak nie ona, zna się na nowych technologiach? :) Zawsze na bieżąco z wszelkimi nowościami! Testowanie gadżetów praktycznych, ale i ładnych sprawia jej największą przyjemność.

Dodaj komentarz