Messenger to wciąż najpopularniejszy komunikator internetowy w Polsce. Każdy użytkownik Facebooka na pewno dobrze go kojarzy. Chociaż wydaję się, że swoje czasy świetności ma już dawno za sobą, a po piętach depczą mu Zoom czy WhatsApp, to wyniki najnowszych badań Mediapanelu wskazują na coś innego. Jeśli nie wiesz, do czego służy Messenger koniecznie przeczytaj nasz artykuł. Zapraszamy do lektury! 😄
Najpopularniejszym komunikatorem internetowym w Polsce nadal jest Messenger, który należy do spółki Meta. Z badań przeprowadzony przez Mediapanel wynika, że w styczniu 2022 roku korzystało z niego średnio 22 797 936 realnych użytkowników. Wynik jest oszołamiający, gdyż drugi i trzeci w kolejności — WhatsApp i komunikator Google — osiągnęły kolejno wyniki: 16 466 490 i 13 046 022. Z czego może wynikać taka dominacja jednego komunikatora? 😄
Messenger — skąd ta popularność?
Pierwszym powodem jest to, że Messenger jest przede wszystkim wielofunkcyjny, czyli umożliwia wysyłanie wiadomości, zdjęć, filmików, naklejek, reakcji na wiadomości znajomych. Poza tym umożliwia rozmowy głosowe, wideokonferencję, a nawet szyfrowanie wiadomości. Możemy również za jego pomocą prowadzić rozmowy grupowe. Poza tym jest on po prostu banalny w swojej obsłudze. 😄
Ponadto jest on mocno połączony z Facebookiem, czyli platformą społecznościową numer 1 w Polsce. Od 2019 roku, kiedy zmienił się jego regulamin, Messenger dostępny jest wyłącznie dla osób, które mają założone swoje konto na Facebooku. Można powiedzieć, że jest to powrót do korzeni…albo celowe działanie firmy Meta, które jest odpowiedzią na co by nie mówić delikatnie spadającą liczbę użytkowników tego medium oraz liczne głosy niezadowolonych osób. Coś na zasadzie — jeżeli do tej pory przyzwyczaiłeś się do Messengera, to chcąc z niego dalej korzystać, musisz założyć konto na Facebooku.
Od 2015 roku Messenger był autonomiczną aplikacją względem Facebooka. Wystarczyło podczas logowania podać swój numer telefonu i można było korzystać z aplikacji.
Obecnie, aby korzystać z niej należy:
- zalogować się do swojego konta na Facebooku
- albo zalogować się do swojego konta w aplikacji Messenger, podając dane do logowania z Facebooka.
Messenger w porównaniu do poprzedniego roku traci delikatnie swoje zasięgi, względem pozostałych komunikatorów. Tym, w czym jednak deklasuje swoich konkurentów, to średni (miesięczny) czas spędzony przez użytkownika. Dla porównania wynik Messengera to 7 godzin 4 minuty i 49 sekund, zaś drugi WhatsApp może „pochwalić się” wynikiem — 2 godziny 33 minuty i 49 sekund.
Jak korzystać z Messengera?
Aby zainstalować na swoim telefonie aplikację Messenger, musisz ją pobrać z App Store lub Google Play. Następnie zaloguj się używając danych do logowania na Facebook’u. Przypominam, że od kilku lat nie jest możliwe korzystanie z Messengera dla osób, które nie mają konta na Facebooku. Jeżeli nie masz tam konta, a chcesz korzystać z komunikatora, musisz zarejestrować się. Następnie nie pozostaje Ci nic innego — jak pisać i dzwonić do swoich przyjaciół! 😄 Oczywiście bez obaw, założenie konta na Facebooku nie obliguje Cię do tego, że musisz z niego korzystać.
Co w sytuacji, kiedy chciałabyś wylogować się z aplikacji? Na początku powiem Ci, że w aplikacji nie znajdziesz takiej opcji, jak wylogowanie.
Zatem nie pozostaje Ci nic innego jak:
- Wejdź do aplikacji Facebook.
- W prawym dolnym rogu naciśnij na trzy kreseczki, a następnie w „Ustawienia”.
- Wejdź w „Hasło i zabezpieczenia”.
W sekcji Miejsce logowania powinien pojawić się model Twojego telefonu, a pod spodem Aplikacja Facebook i Messenger.
- Naciśnij na trzy kropeczki i pojawi się opcja wylogowania się z sesji.
Najczęściej pojawiającym się zapytaniem dotyczącym Messengera jest to, jak usunąć wiadomości z komunikatora. Jeżeli chcesz usunąć albo zarchiwizować całą korespondencję, wystarczy, że przesuniesz ją w lewo. Pojawi się opcja „Więcej”, a następnie „Usuń”. Jeżeli chcesz usunąć konkretną treść z rozmowy to wystarczy, że naciśniesz na nią i pojawi się opcja „Usuń”. Usunięcie wiadomości po naszej stronie nie jest równoznaczne z tym, że wiadomość zniknęła po stronie odbiorcy. Niestety, ale tak to nie działa. 😄
Messenger Lite — czym różni się?
Komunikator Messenger w wersji Lite to „odchudzona” wersja oryginalnej aplikacji. Jest zdecydowanie lżejsza i zużywa nawet 20-krotnie mniej danych. Na pewno jest to świetna alternatywa dla osób, które dysponują małą ilością pamięci w telefonie.
Oczywiście coś za coś! Niestety, ale w wersji Lite nie będziesz mógł cieszyć się pełnymi możliwościami tej aplikacji. Osoby, które jedynie wysyłają wiadomości, zdjęcia, czasami naklejki, nie poczują dużej różnicy. Wszystkie inne funkcjonalności, w tym rozmowy wideo, nie działają w wersji Lite. Złą wiadomością jest to, że posiadacze iPhone’ów nie mogą ściągnąć tej wersji komunikatora.
Messenger — dlaczego nie działa?
Messenger od czasu do czasu łapie lekką zadyszkę i po prostu nie działa. Czasami są to drobne awarie, które dotyczą garstki osób w skali globu. Już w 2022 roku miały miejsce dwie spektakularne awarie, które były odczuwalne przez polskich użytkowników. Przez kilka godzin nie wgrywały się zdjęcia oraz nie można było wysłać wiadomości do znajomych. Największa awaria miała jednak miejsce w 2021 roku, w październiku, kiedy przez kilka godzin nie był dostępny Facebook, Messenger, WhatsApp oraz Instagram. Ta globalna „usterka” kosztowała podobno Zuckerberga prawie 7 mld dolarów!
Jeżeli czasami masz wątpliwości, czy aby na pewno Twój Messenger działa poprawnie, sprawdź przede wszystkim czy masz włączony internet w telefonie. Możesz również spróbować wyłączyć i włączyć telefon na nowo. Jeżeli nadal aplikacja się tnie, spróbuj odpalić tryb awaryjny w swoim telefonie i sprawdzić, co może powodować komplikacje. Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat, przeczytaj nasz poradnik: Tryb awaryjny w telefonie — jak go włączyć i wyłączyć?
Na koniec jeszcze Najczęściej Zadawane Pytania.
Messenger — FAQ
Co jakiś czas Messenger, pewnie jak wszystkie inne aplikacje, zalicza awarię. Kilka miesięcy temu mieliśmy do czynienia z sytuacją, że przez kilka godzin użytkownicy nie mogli wysyłać wiadomości i wgrywać zdjęć. Jeżeli masz problem z aplikacją, sprawdź przede wszystkim czy masz połączenie z internetem.
To najpopularniejszy komunikator internetowy na świecie. Bardzo mocno związany z Facebookiem.
Od 2019 roku, aby zalogować się do Messengera, należy mieć konto na Facebooku. Wystarczy, że zalogujesz się do FB.
Wejdź do aplikacji. Naciśnij w lewym górnym rogu ustawienia i wybierz opcję „Tryb ciemny”.
W samej aplikacji Messengera nie ma takiej możliwości. Wejdź w ustawienia Facebooka, „Hasła i zabezpieczenia” i wyloguj się z sesji.
Messenger pokazuje aktywność, jeżeli faktycznie dany użytkownik jest dostępny w aplikacji. Są różne sposoby obejścia tego i wykorzystuje się boty do utrzymywania aktywności konta 24h na dobę.
Aby usunąć ją, przesuń ją palcem w lewo — masz możliwość jej usunięcia i zarchiwizowania.
Podsumowanie
Messenger to na pewno dobry wybór, jeżeli poszukujesz komunikatora, który będzie prosty w obsłudze. Jeżeli posiadasz konto na Facebooku, to chyba najlepsza możliwa opcja. Oczywiście mam tutaj na myśli komunikacje ze znajomymi i rodziną.
Do kontaktów biznesowych warto zdecydować się bardziej profesjonalny komunikator. Daj znać nam w komentarzu, z jakiego komunikatora korzystasz! 😄
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.