Jak sprawdzić hasło do WiFi? Udostępnianie hasła do WiFi.

Czy, gdy Twój smartfon jest podłączony do sieci bezprzewodowej, możesz sprawdzić hasło do WiFi? Przekonaj się i zobacz, w jaki sposób to zrobić. Upewnij się, jak sprawdzić hasło do WiFi.

Bezprzewodowy dostęp do Internetu to ogromny komfort. 😄 Jednak sieci bezprzewodowe są — ze zrozumiałych względów — zabezpieczane hasłem. Niekiedy przypomnienie sobie składającego się z kilkunastu znaków hasła może być niemożliwe. Co zrobić w sytuacji, w której chcesz udostępnić komuś hasło do WiFi, ale… go nie pamiętasz? Zobacz, jak sprawdzić hasło do WiFi.

Jak sprawdzić hasło do WiFi?

Aby hasło do WiFi było skuteczne i trudne do złamania, jest ono przeważnie długie, zawiera ciągi liter i cyfr. Im bardziej jest ono skomplikowane — tym lepiej. Ale oczywiście sprawia to, że zapamiętanie hasła do WiFi niekiedy okazuje się problematyczne. Co zrobić, gdy nie pamiętasz hasła, a chcesz udostępnić Internet innej osobie? 😄

Nie spodziewaj się, że hasło do WiFi zobaczysz w formie cyfrowej — możliwej do skopiowania. Zarówno na urządzeniach opartych na Androidzie, jak i na iOs takie rozwiązanie nie jest możliwe. Można natomiast udostępnić hasło do WiFi innej osobie. W jaki sposób?

Android

Udostępnienie danych do logowania do WiFi na smartfonie z Androidem odbywa się poprzez wygenerowanie kodu QR, który następnie można przekazać osobie chcącej połączyć się do sieci. 😄

W tym celu należy wykonać kilka kroków:

  1. Otwórz Ustawienia.
  2. Przejdź do sekcji Wi-Fi.
  3. Wybierz sieć bezprzewodową, której dane chcesz udostępnić (pamiętaj, że musisz być do niej podłączony).
  4. Przechodząc do ustawień sieci, zobaczysz informacje dotyczące jej siły sygnału itd. W tym miejscu znajdziesz także kod QR z zaszyfrowanymi danymi dostępowymi.
  5. Zeskanuj kod QR na urządzeniu, które chcesz podłączyć do sieci. Powinno ono automatycznie pobrać dane dostępowe i przyłączyć się do WiFi.

Prawda, że proste? 😄 A jak wygląda taka procedura na iPhone’ach?

iOs

W przypadku iPhone’a sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana. Otóż możliwe jest przekazanie danych do logowania, ale wyłącznie… innemu użytkownikowi smartfona z systemem iOs.

Żeby to zrobić, należy wykonać poniższe kroki:

  1. Połóż swój smartfon obok smartfona osoby, która ma połączyć się z WiFi.
  2. Uruchom połączenie z daną siecią bezprzewodową na przyłączanym smartfonie.
  3. Na Twoim smartfonie pojawi się okno z pytaniem o zgodę na udzielenie dostępu do sieci bezprzewodowej na nowym urządzeniu. Wyraź zgodę.
  4. Po tych krokach, urządzenie powinno zostać przyłączone do sieci bezprzewodowej.

Jak widzisz — samo sprawdzenie hasła WiFi nie jest możliwe. Możesz natomiast udzielić innej osobie dostępu do sieci bezprzewodowej, z której korzystasz. W zależności od systemu operacyjnego sam sposób udzielania dostępu może się znacząco różnić.

Jak sprawdzić hasło do wifi? hotspot

A co w sytuacji, gdy takie rozwiązania nie działają? Pamiętaj o tym, że zawsze możesz zresetować/sprawdzić hasło sieci bezprzewodowej logując się do panelu administracyjnego Twojego routera. Dane dotyczące logowania powinny znajdować się bezpośrednio na routerze. Następnie należy przejść do ustawień dotyczących sieci bezprzewodowej i odczytać hasło. 😄

Możesz także skorzystać z funkcji hotspota — w której udostępniasz sieć bezprzewodową innym osobom. W takiej sytuacji to Twój smartfon przyjmuje na siebie funkcje routera, a inne osoby mogą przyłączyć się do sieci bezprzewodowej obsługiwanej przez Twoje podłączone do sieci urządzenie. 

Daj nam znać w komentarzu, czy nasz poradnik był przydatny. 😄

Człowiek - orkiestra - naprawi i doradzi :) Nikt tak jak on nie potrafi rozwiązać problemu z założenia nierozwiązywalnego. Spore doświadczenie w branży IT bardzo dobrze wykorzystuje na co dzień.