Żyroskop w telefonie — co to jest i za co odpowiada?

Budowa smartfonów została kilka lat temu wzbogacona o bardzo istotny element — żyroskop. Być może jeszcze nie wiesz, za co odpowiada ten podzespół? W takim wypadku czytaj dalej i dowiedz się, do czego służy żyroskop w telefonie.

Gdy mowa o czujnikach w smartfonie, trudno nie wspomnieć o żyroskopie. To bardzo ciekawe narzędzie, które sprawia, że smartfon zyskuje nowe funkcje. 😄 Dzięki niemu smartfon dostaje informacje o swoim położeniu w przestrzeni — w tym także o jego nachyleniu kątowym. 

Żyroskop — co daje?

Żyroskop to podzespół odpowiadający za określenie położenia smartfona. Urządzenie wyposażone w taki sensor może rejestrować kąt swojego nachylenia. Takie dane wykorzystuje się zarówno w prostych grach, jak i bardziej zaawansowanych produkcjach VR

Żeby lepiej zrozumieć, za co odpowiada żyroskop, warto podać kilka przykładów:

 • Gry w kulki
  Na pewno kojarzysz gry typu “ball in a hole”, w których chodzi o to, aby ustawić płaszczyznę w ten sposób, aby kulka wpadła do dziurki. Takie gry są także dostępne na smartfonach, a “sterowanie” kulką jest możliwe właśnie dzięki żyroskopowi. Sensory wyczuwają nachylenie smartfona i wysyłają pomiary do smartfona.
 • Orientacja w aparacie
  Zdjęcia można robić w orientacji poziomej lub pionowej. Smartfon często wyczuwa, w jaki sposób zostało wykonane zdjęcie — i w związku z tym odpowiednio ustawia interfejs oraz we właściwy sposób przedstawia je w galerii.
 • Zdjęcia 360
  Czy kojarzysz zdjęcia sferyczne, w których ruszając smartfonem jesteś w stanie “rozejrzeć się” na fotografii? To jest możliwe dzięki żyroskopowi.
 • Gogle VR
  Coraz częściej smartfony wykorzystuje się w technologiach VR. Korzystając z gogli VR możesz “zanurzyć się” w wirtualnej rzeczywistości i rozglądać się w czasie rzeczywistym. Bez sensorów określających położenie i nachylenie smartfona nie byłoby to możliwe.
Żyroskop w telefonie — co daje?

Jak to możliwe, że żyroskop wyczuwa jak położony jest smartfon? To możliwe dzięki mikroskopijnym blaszkom, które drgają pod wpływem zmiany ciśnienia. Wynika to ze ze zmiany położenia urządzenia. Kolejnym elementem są sensory, które wyczuwają wibracje blaszek podczas poruszania telefonem. Następnie pomiary wysyłane są do aplikacji, która interpretuje te dane na swoje potrzeby.

Możesz nie wiedzieć, ale to dzięki żyroskopowi w telefonie możesz dokonywać pomiarów za pomocą telefonu. Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? Przeczytaj koniecznie nasz poradnik: Linijka w telefonie — gdzie jest i jak ją włączyć? [miarka online]

Żyroskop w telefonie — garść praktycznych informacji

Zastanawia Cię, czy żyroskop montuje się w każdym smartfonie? Otóż nie. Oczywiście w przypadku flagowców popularnych marek jest to element uznawany za standard. Jednak w przypadku modeli z niższych półek, możesz nie znaleźć takiego elementu na wyposażeniu. Zawsze warto się temu przyjrzeć w specyfikacji konkretnego modelu. 😄  

Pamiętaj także o tym, że żyroskop nie jest jedynym czujnikiem odpowiadającym za pomiar położenia telefonu. Istnieje jeszcze akcelerometr — czyli sensor mierzący położenie liniowe. Służy on m.in. do badania prędkości, z jaką przesuwa się smartfon. To istotne uzupełnienie dla żyroskopu — wykorzystuje się go jednak w innych aplikacjach. Pamiętaj, że mając sam akcelerometr nie będziesz w stanie korzystać z funkcji wirtualnej rzeczywistości.

Żyroskop to naprawdę istotny element wyposażenia smartfona. Jeżeli chcesz korzystać z multimedialnych funkcji urządzenia — wybierz model, który znajduje się w specyfikacji technicznej telefonu. Gry, VR, stabilizacja obrazu, zdjęcia 360 — to tylko kilka z rozwiązań, które są możliwe dzięki takiemu narzędziu. 😄

Człowiek - orkiestra - naprawi i doradzi :) Nikt tak jak on nie potrafi rozwiązać problemu z założenia nierozwiązywalnego. Spore doświadczenie w branży IT bardzo dobrze wykorzystuje na co dzień.