Tryb incognito w telefonie — jak włączyć? [Chrome, Safari]

Może się wydawać, że bycie incognito w sieci to banał. W końcu możemy pozostać anonimowi na poszczególnych serwisach, a nie udostępniając swoich danych w mediach społecznościowych nie dajemy pożywki innym do śledzenia naszych kroków. Nic bardziej mylnego! W sieci nikt z nas nie jest anonimowy, ale o tym…innym razem. Zobacz zatem, czym jest tryb incognito w telefonie oraz jak go włączyć.

Tryb incognito, czy też inaczej tryb prywatny to nic innego, jak wariant przeglądania stron internetowych z zachowaniem prywatności. Każda z dostępnych przeglądarek internetowych udostępnia taką możliwość. W praktyce oznacza to, że odwiedzane przez nas strony, wyszukiwane frazy czy wpisywane loginy i hasła nie zapisują się w historii przeglądarki.

Możesz logować się do swojego banku, wypełniać poufne formularze na komputerze u znajomego, bez obaw o to, że Twoje newralgiczne dane zostaną zapisane. Oczywiście to nie jest tak, że jesteś całkowicie anonimowy, ponieważ Twoja aktywność jest widoczna dla chociażby dostawcy internetu. Uważaj również na to, że wszystkie utworzone zakładki czy pobrane pliki w tym trybie, również pozostaną na komputerze.

Zanim przejdziemy jednak do tego, jak włączyć tryb incognito, zobacz w jakich sytuacjach wykorzystanie trybu prywatnego ma sens. 😄

Tryb prywatny — kiedy go użyć?

Tryb prywatny — kiedy go użyć?

Sytuacji, w których zaleca korzystać się z trybu prywatnego jest wiele. Warto świadomie i z zachowaniem dużej dozy ostrożności korzystać z internetu. Pozostawienie swoich danych byle gdzie może skutkować ich wyciekiem dalej, a później już krótka droga do ich niewłaściwego wykorzystania. Korzystając z internetu powinniśmy uświadamiać sobie, że ryzyko istnieje i robić wszystko, aby go uniknąć.

Po pierwsze warto rozważyć tryb incognito, kiedy chcesz skorzystać z komputera (telefonu) innego niż swój własny. Przede wszystkim nie musisz się martwić, że ktoś będzie wiedział, czego szukałeś w internecie. Jeżeli zaś logowałeś się do banku, to Twoje dane nie zostaną zapamiętane. A na dokładkę nie musisz się martwić, aby się wylogowywać ze swoich mediów społecznościowych, ponieważ wystarczy, że zamkniesz tę kartę przeglądarki.

Po drugie — dzielisz ze swoim partnerem komputer i nie chcesz, aby dowiedział się, co planujesz na najbliższą rocznicę. Korzystając z trybu prywatnego możesz myszkować do woli w internecie, bez obaw, że Twoja druga połówka przejrzy Twoje zamiary.

I po trzecie — może nie zdajesz sobie sprawy, ale obecnie wiele dużych serwisów analizuje Twoje dotychczasowe ruchy na ich serwisie. Zapisane ciasteczka, porzucone koszyki, niedokończone formularze powodują, że dany serwis próbuje „ściągnąć Cię” z powrotem do siebie. Natrętne reklamy, „kuszące” oferty to tylko część tego, co mają w swoim repertuarze. Może się jednak zdarzyć tak, że wiele firm, chociażby linii lotniczych czy serwisów bookingowych, sztucznie podwyższa cenę, aby zmobilizować Cię do jak najszybszych zakupów czy rezerwacji. W końcu jutro może być jeszcze drożej! 😄

Jeżeli wiemy już kiedy warto korzystać z trybu prywatnego, przejdziemy do tego, jak go włączyć w swoim telefonie. Zaczynajmy!

Jak włączyć tryb prywatny w telefonie?

Jak włączyć tryb prywatny w telefonie?

Włączenie trybu incognito nie zależy od telefonu, czy systemu operacyjnego, ale od przeglądarki, z której korzystasz.

W zależności od tego, włączenie go wygląda tak:

  1. Google Chrome
    Włączając tę przeglądarkę, w prawym dolnym rogu powinieneś zobaczyć trzy kropeczki. Klikasz na nie, a następnie na listwie powinna pojawić Ci się „Nowa karta incognito”.
  2. Safari
    W prawym dolnym rogu zobaczysz ikonkę dwóch kart. Po jej naciśnięciu powinien pojawić Ci się podgląd wszystkich używanych kart. Na dole, pośrodku, pojawi się informacja np. „5 kart”. Klikasz na nią i wtedy pojawia się możliwość otwarcia karty incognito — „Prywatne”.
  3. Mozilla Firefox
    Po otwarciu przeglądarki na dolnej belce obok trzech kreseczek pojawia się ikonka karty. Klikasz w nią, a następnie przechodzisz do „Otwartych kart”. Masz tutaj do wyboru domyślnie wszystkie otwarte karty, a obok — ikonka z maską („Przeglądanie prywatne”) oraz „Karty z innych urządzeń”.

Zanim przejdziemy do podsumowania, zrobimy krótkie streszczenie w postaci Najcześciej Zadawanych Pytań.

Tryb incognito — FAQ

📌 Co to jest tryb incognito?

Tryb incognito to wariant przeglądania stron internetowych z zachowaniem prywatności. W praktyce oznacza to, że odwiedzane przez nas strony, wyszukiwane frazy, wpisywane loginy i hasła nie zapisują się w historii przeglądarki.

📌 Co to jest tryb prywatny?

Tryb prywatny inaczej zwany trybem incognito, czyli przeglądanie stron internetowych bez śladu w historii przeglądarki.

📌 Jak włączyć tryb incognito w telefonie?

W zależności od przeglądarki, z której korzystasz przy otwarciu istniejących kart, będziesz mieć możliwość prywatnego przeglądania. Dla przykładu w Google Chrome, po kliknięciu w trzy kropeczki w prawym dolnym rogu, znajdziesz możliwość otwarcia „Nowej karty incognito”.

📌 Jak wyłączyć tryb incognito?

Po prostu zamknij otwarte okno przeglądania.

Tryb incognito to stosunkowo bezpieczna możliwość przeglądania internetu na swoim, ale i cudzym komputerze czy telefonie. Daj nam znać w komentarzu, jak Ty radzisz sobie w sytuacji, kiedy nie masz dostępu do zaufanego urządzenia. 😄

Jako ciekawostkę dodam, że korzystając z Asystenta głosowego Google możesz również skorzystać z funkcji trybu gościa. A już za niedługo doczekamy się tej możliwości w Google Maps. 😄

Ukończyła studia z zakresu reklamy i nowych mediów. Kto jak nie ona, zna się na nowych technologiach? :) Zawsze na bieżąco z wszelkimi nowościami! Testowanie gadżetów praktycznych, ale i ładnych sprawia jej największą przyjemność.

Dodaj komentarz