Linijka w telefonie — gdzie jest i jak ją włączyć? [miarka online]

Jeszcze kilkanaście lat temu telefon komórkowy służył tylko i wyłącznie do dzwonienia poza domem — bez kabla. 😄 A także do pisania i wysyłania krótkich wiadomości tekstowych. Obecnie technologia poszła tak do przodu, że smartfonem zrobisz nie tylko ładne zdjęcie, ale i nakręcisz super jakości filmik. Ba! Dziś możesz nawet użyć telefonu do zmierzenia danego „obiektu”. Sprawdź zatem, gdzie jest linijka w telefonie?

Jak to mówią troszkę techniki i człowiek się gubi. Bez obaw. 😄 W tym artykule pokieruję Cię krok po kroku, gdzie znajduje się linijka w telefonie i jak ją włączyć. Odpowiem również na pytanie, czy aplikacje są w stanie podać realne wymiary mierzonego obiektu. Serdecznie zapraszam do dalszej lektury!

Linijka w telefonie, czyli cała prawda o pomiarach za pomocą telefonu

Na początku, oczywiście, trzeba postawić sprawę jasno — linijka w telefonie nigdy w 100% nie poda nam dokładnej miary obiektu. Są to przybliżone dane. Nie jest to zamiennik profesjonalnego narzędzia, takiego jak laser czy miarka. Jest to na pewno fajna opcja, czasami bardzo przydatna, do zmierzenia czegoś na szybko w sklepie, którą zawsze masz pod ręką. 😄

Za precyzyjny pomiar odpowiada również wiele innych czynników takich jak np. kąt, odległość, czy oświetlenie.   

Pamiętajmy jednak, że z każdym dniem technologia pędzi szybko do przodu. Kto wie może w przyszłości doczekamy się takiej aplikacji, która zupełnie zastąpi lasery czy (póki co niezbędne) metry. 😄

Dzisiaj skupimy się jednak na dostępnych narzędziach do pomiaru w naszych telefonach.

Miarka w telefonie — przydatne aplikacje

Linijka dostępna jest zarówno w Androidzie, jak i w systemie iOS (iPhone, iPad, iPod). 

Jeśli korzystasz z urządzeń Apple upewnij się najpierw czy oprogramowanie urządzenia jest aktualne. Aplikacja Miarka działa na następujących urządzeniach:

  • iPhone SE (1. generacji lub nowszy) i iPhone 6s lub nowszy;
  • iPad (5. generacji lub nowszy) i iPad Pro;
  • iPod touch (7. generacji).

Jeżeli nie jesteś pewien jaki model telefonu posiadasz, koniecznie przeczytaj nasz artykuł: Jak sprawdzić model telefonu? Poradnik od A do Z.

Najczęściej aplikacja Miarka znajduje się na pulpicie głównym i w folderze „Narzędzia”:

Linijka w telefonie - narzędzia

Szczegółowy opis korzystania z tej aplikacji dostępny jest na stronie Apple’a.

Android niestety nie proponuje gotowej aplikacji do mierzenia, która byłaby dostępna w standardzie. Kiedyś była dostępna, jednak została usunięta w 2021 r ze względu na nieprawidłowe funkcjonowanie.

Alternatywą jest natomiast ogromna ilość fajnych i darmowych aplikacji do ściągnięcia, dostępnych na oba systemy operacyjne (Android, iOS).

Poniżej przedstawiam kilka najbardziej popularnych:

Jako ciekawostkę dodam jeszcze, że jeśli ktoś nie lubi ściągać aplikacji na swój telefon, może skorzystać z linijki online.

Na koniec przejdźmy do podsumowania i Najczęściej Zadawanych Pytań.

Linijka w telefonie – FAQ

📌 Jak zmierzyć za pomocą telefonu?

Jeżeli posiadasz jeden z nowszych iPhone’ów możesz skorzystać z aplikacji Miarka. W przypadku pozostałych telefonów nie pozostaje Ci nic innego jak ściągnąć aplikację do mierzenia, np. Ruler (linijka) czy CamToPlan — pomiar AR / miarka.

📌 Jak zmierzyć przedmiot przez telefon bez aplikacji?

Skorzystaj z miarki online dostępnej tutaj.

Podsumowując, aplikacja Miarki czy Linijki to fajny gadżet, który zazwyczaj masz ze sobą. Ze względu na wiele czynników, które mogą wpływać na pomiar, nie warto zawierzać jej wynikowi w 100%. Do celów poglądowych nada się zaś idealnie, tym bardziej, że nie zajmuje dużo miejsca. 😄

Zdarzyło Ci się kiedyś skorzystać z linijki w telefonie? Napisz nam w komentarzu.

Człowiek - orkiestra - naprawi i doradzi :) Nikt tak jak on nie potrafi rozwiązać problemu z założenia nierozwiązywalnego. Spore doświadczenie w branży IT bardzo dobrze wykorzystuje na co dzień.

Dodaj komentarz