Temat roamingu powraca jak bumerang w okolicach wakacji. Podróże te bliższe i dalsze mogą być obarczone dodatkowymi kosztami podczas dzwonienia czy korzystania z internetu za granicą. Zobacz, jak się do tego przygotować i nie naciąć się na, czasami, zaskakująco wysokie wydatki. Sprawdź, czym jest roaming oraz jak go włączyć przed wyjazdem.
Roaming to nic innego jak korzystanie z usług i punktów dostępowych innych sieci komórkowych. W sytuacji, kiedy nie mamy dostępu do sieci operatora. Możemy wyróżnić roaming krajowy oraz zagraniczny i w zasadzie o tym drugim będziemy rozprawiać w niniejszym poradniku. 😄
Jako ciekawostkę powiem Ci, że roaming krajowy to nic innego jak korzystanie z usług swojego dostawcy w zasięgu sieci innego operatora. Dla Ciebie to tak naprawdę bez różnicy. Nie ponosisz żadnych dodatkowych kosztów, a możesz nadal korzystać ze swojego telefonu bez ograniczeń. Jedyną zmianą może być to, że w prawym górnym rogu pojawi się „nowa” nazwa operatora.
Roaming zagraniczny
Wracając jednak do roamingu zagranicznego, to pewnie większość z nas pamięta taką sytuację sprzed kilku, kilkunastu lat, kiedy z wyjazdu zagranicznego wrócił z cudownymi wspomnieniami, które trwały do czasu otrzymania rachunku za telefon. 😄 Niestety te słodko-gorzkie pamiątki rzucały się cieniem na cały wyjazd.
Na szczęście od 2017 roku weszły w życie regulacje (Roam like at home), które w obrębie Unii Europejskiej uregulowały kwestię roamingu. Od tego czasu możemy cieszyć się takimi samymi stawkami za połączenia, wiadomości oraz internet jak w Polsce. Przekraczając granicę otrzymujesz wiadomość tekstową, w której masz określone warunki korzystania oraz limity, których przekroczenie wiąże się z dodatkowymi opłatami.
Tak się składa, że od 1 lipca 2022 roku zostały przedłużone na kolejne 10 lat te ustalenia. Obejmują one wszystkie kraje należące do Unii Europejskiej oraz Norwegię, Liechtenstein oraz Islandię. Ponadto zakazano również operatorom obniżania jakości swoich usług za granicą — mam tutaj na myśli głównie spowalnianie transferu danych.
Jeżeli już wiemy czym jest roaming, przejdźmy do tego jak go włączyć w swoim telefonie.
Jak włączyć roaming w telefonie?
Włączenie roamingu w telefonie to bułka z masłem. Może się okazać, że po przekroczeniu granicy czy wylądowaniu w innym kraju zaczną przychodzić do Ciebie sms-y z informacją o przysługującym Ci limicie GB. Oznacza to, że masz już włączony roaming.
W przeciwnym razie wejdź w Ustawienia na swoim telefonie. W przypadku telefonów działających na systemie Android (np. Samsungach) wystarczy, że wejdziesz w „Połączenia” i „Sieci komórkowe”. W przypadku iPhone’ów wybierz w ustawieniach „Sieć komórkowa”, a następnie „Opcje danych komórkowych”.
Z poziomu telefonu masz możliwość ustawienia trybu pobieranych danych. Jeżeli obawiasz się, że możesz szybko przekroczyć limit, wybierz opcję niskiego transferu danych. 😄
Od razu napomknę, że włączony roaming nie jest konieczny do wykonywania z terenu Polski połączeń za granicę. Są to połączenia międzynarodowe. Jeżeli dzwonisz do osoby z polskim prefiksem +48 to płacisz dokładnie tyle samo co za połączenie krajowe. W sytuacji, kiedy dzwonisz do rodziny, która mieszka za granicą, płacisz za minutę połączenia według specjalnej taryfy. Jeżeli regularnie wykonujesz połączenia międzynarodowe, rozważ specjalny pakiet u swojego operatora.
Jak go wyłączyć?
Jeżeli wiesz jak włączyć roaming, to wyłączenie go nie powinno sprawić Ci większego problemu. Wchodzisz w ustawienia i odznaczasz opcję roamingu.😄
Może wydawać Ci się to zbędne, jednak w sytuacji kiedy przebywasz w przygranicznych miejscowościach Twój telefon może łączyć się z zagranicznymi sieciami.
W sytuacji, kiedy chcesz roaming wyłączyć na stałe, skontaktuj się ze swoim operatorem.
Zanim przejdziemy do podsumowania, zrobimy krótką powtórkę w postaci Najczęściej Zadawanych Pytań.
Roaming — FAQ
Roaming włączysz w ustawieniach telefonu. W iPhone’ach wejdź w „Sieć komórkową”, a następnie w „Opcję danych komórkowych”. W telefonach działających na Androidzie znajdziesz tę możliwość w „Połączeniach” i „Sieciach komórkowych”.
Roaming to nic innego jak korzystanie z usług i punktów dostępowych innych sieci komórkowych, kiedy nie mamy dostępu do sieci operatora.
Na stałe roaming wyłączysz tylko u operatora. Jeżeli chcesz wyłączyć go tymczasowo, wejdź w ustawienia i analogicznie jak go włączałeś, wyłącz go.
Zanim wyjedziesz na upragniony wypoczynek, sprawdź czy w danym kraju będą obowiązywały Cię takie same stawki za połączenie i internet jak w Polsce. Włączenie roamingu w telefonie jest do tego niezbędne! Aby uniknąć przekroczenia limitów, przeczytaj jak sprawdzić stan internetu w telefonie.
Napisz nam w komentarzu o swoich doświadczeniach z roamingiem. 😄
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.