Jak zrobić zrzut ekranu na laptopie? [MacBook, Windows]

Potrzebujesz wykonać szybko zrzut ekranu na komputerze, aby przesłać poszczególne treści znajomemu? A może chcesz zapisać obraz bez pobierania go? Zrzut ekranu na komputerze to bardzo prosta i szybka metoda dzielenia się treściami, dokumentowania zawartości stron, robienia dodatkowych notatek i nie tylko. Zobacz, jak zrobić zrzut ekranu na laptopie. 😄

Pewnie nieraz przeglądając interesujące Cię strony www, miałeś ochotę zapisać coś na później. Niestety, ale strony internetowe mają to do siebie, że lubią gdzieś umknąć, a czasami dość problematyczny jest powrót do nich. Aby uniknąć takich sytuacji, warto robić screeny, czyli zrzuty ekranu. Możesz być raczej pewny, że zapisane w naszym telefonie materiały nie znikną, zaoszczędzisz również sporo czasu na ich wyszukiwanie. 😄

Jak zrobić zrzut ekranu na laptopie?

Poniżej znajdziesz praktyczne informacje dotyczące tego, jak przechwycić obraz na laptopie w zależności od systemu, na którym pracujesz.

Jak zrobić zrzut ekranu na laptopie? - windows

Zrzut ekranu na komputerze z systemem Windows: 

 • Print Screen (PrtScr)
  W tym przypadku wystarczy jedynie przycisk Print Screen, który znajduje się na klawiaturze. Gdy zrzut ekranu zostanie wykonany, będziemy mogli zlokalizować go w schowku. Dzięki temu możemy od razu wkleić go za pomocą kombinacji klawiszy (CTRL+V) do programu takiego jak Paint lub World. 
 • Windows + PrtScr 
  Po wciśnięciu nastąpi zrzut całego ekranu, który zostanie zapisany w folderze Obrazy — Zrzuty Ekranu.
 • Narzędzie Wycinanie
  Aby uruchomić narzędzie do wycinania, należy otworzyć pasek wyszukiwania Windows 10. Użyj przycisku „Tryb”, aby dostosować wycinek, a następnie kliknij przycisk „Nowy”. Zrzut powinien wykonać się automatycznie bez zaznaczania konkretnego obszaru. Potem wystarczy zapisać plik — istnieje możliwość wybrania dowolnej lokalizacji zapisu.  

Zrzut ekranu na Macbooku: 

 1. Po wciśnięciu Command+Shift+3 nastąpi zrzut całego ekranu. Pojawi się on na pulpicie zapisany w formacie png. 
 2. Po wciśnięciu Command+Shift+4 nastąpi możliwość wycięcia konkretnego wycinka ekranu. Tutaj należy użyć myszy, aby zaznaczyć konkretny wycinek ekranu.
 3. Po wciśnięciu Command+Shift+5 pojawi się mały panel w dole ekranu z opcjami przechwytywania. Na ekranie będzie można wybrać, który element chcemy przechwycić — cały ekran, okno lub wybrany kursorem element.
Jak zrobić zrzut ekranu na macbooku?

Screenshot poprzez zewnętrzną aplikację:

 • Lightshot 
  Jest to darmowa aplikacja, przeznaczona do robienia zrzutów ekranu i szybkiego udostępniania ich w serwisach społecznościowych. Po zainstalowaniu Lightshot w systemie Windows 10, zastępuje on funkcje Print Screen i umożliwia edycję zrzutu ekranu w trakcie jego wykonywania. 
 • Sharex 
  Również darmowa aplikacja, posiadająca funkcje takie jak: zrzut całego ekranu, wycinka lub wybranego obszaru. Sharex posiada funkcje edytora graficznego zrzutu ekranu oraz możliwość wysłania go w formie linku.

Mam nadzieję, że nakreśliłem Ci możliwie jak najwięcej przydatnych opcji, ułatwiających wykonanie zrzutu ekranu na laptopie. Sprawdź również jak wykonać go na swoim telefonie.

Człowiek - orkiestra - naprawi i doradzi :) Nikt tak jak on nie potrafi rozwiązać problemu z założenia nierozwiązywalnego. Spore doświadczenie w branży IT bardzo dobrze wykorzystuje na co dzień.

Dodaj komentarz