Blokada ekranu w smartfonie ma na celu utrudnienie korzystania z urządzenia przez osoby nieupoważnione. Po wprowadzeniu ustalonego wzoru, ekran zostaje odblokowany, dzięki czemu możesz korzystać z urządzenia. Jednak co zrobić, gdy nie pamiętasz tego kształtu? Jak złamać wzór blokady telefonu?
Istnieje wiele sposobów zabezpieczenia smartfona przed tym, aby nie korzystał z niego nikt nieuprawniony. Jednym z nich jest blokada ekranu za pomocą wzoru. Jak to działa? Otóż aby móc korzystać ze smartfona, trzeba narysować na ekranie palcem określony kształt. Jednak może zdarzyć się, że… zapomnisz wzoru koniecznego do odblokowania ekranu. Czy w takiej sytuacji smartfon już się do niczego nie nadaje? 😄
Blokada telefonu — co to i po co?
Mając nawet najprostszy telefon komórkowy, na pewno nie chcesz, aby korzystał z niego ktoś nieupoważniony. W końcu nawet wykonywanie nieautoryzowanych połączeń może narobić sporo problemów — zarówno finansowych, jak i moralnych, wizerunkowych itd.
Co dopiero, gdy ma się smartfona, który ma dostęp do… wszystkich Twoich aplikacji, zdjęć i historii? To dane, które dla wielu są strzeżone niczym zawartość sejfu. Faktycznie — smartfon ma dostęp do ogromnej liczby aplikacji.
Mając dostęp do niego, osoba nieautoryzowana mogłaby zarówno:
- przeczytać SMS’y
- zapoznać się z historią przeglądania
- oglądać zdjęcia
Do tego dochodzi jeszcze dostęp do aplikacji bankowych, które — choć mają dodatkowe zabezpieczenia pod postacią PINu czy innej formy uwierzytelniania — mogą jednak być o wiele łatwiej dostępne dla takiej osoby.
Nie dziwi zatem, że smartfony mają ustawione blokady ekranu. Polega to na tym, że odłożony przez Ciebie smartfon automatycznie się blokuje. W związku z tym nie ma możliwości korzystania z jego funkcji bez wcześniejszego odblokowania ekranu.
Istnieją różne formy blokady smartfona. Może to być:
- PIN
W takiej sytuacji do odblokowania ekranu trzeba podać hasło (najczęściej w formie ciągu cyfr). - Czytnik linii papilarnych
Smartfon rozpoznaje zapisane wcześniej linie papilarne użytkownika. - Czytnik twarzy
Smartfon rozpoznaje twarz właściciela smartfona. - Wzór
Do zdjęcia blokady potrzebne jest odtworzenie graficznego wzoru (kształtu).
Ten ostatni rodzaj — czyli wzór — jest bardzo ciekawym rozwiązaniem dla wielu osób. Jest ono przeznaczone przede wszystkim dla właścicieli smartfonów z Androidem, bowiem takie rozwiązanie nie jest stosowane na urządzeniach opartych ma systemie iOs. Narysowanie wzoru jest stosunkowo szybkie, a często łatwiejsze do zapamiętania niż ciąg cyfr. Jednak… także i takiego wzoru można zapomnieć. 😄
Jak złamać wzór blokady telefonu?
Gdy zapomnisz wzoru blokady telefonu — jest to z pewnością spory problem. W końcu nie jesteś w stanie korzystać ze swojego smartfona dopóki nie zdejmiesz blokady.
Istnieją pewne sposoby na przypomnienie sobie blokady telefonu. Niektórym wystarczy spojrzeć pod światło na ekran smartfona, aby — po śladach palców — przypomnieć sobie kształt służący do odblokowania ekranu. Jednak… taki sposób zadziała w stosunkowo niewielkiej liczbie przypadków.
Jeżeli zatem nie możesz przypomnieć sobie kodu, konieczne może być przywrócenie smartfona do ustawień fabrycznych. Jeżeli wcześniej nie wykonywałaś lub nie wykonywałeś kopii zapasowej może to być dla Ciebie spory problem, bo stracisz dostęp do danych aplikacji, zdjęć itd. Gdy masz backup — np. w usłudze Google — możliwe będzie przywrócenie danych.
Aby wyczyścić smartfon konieczne jest naciśnięcie kombinacji klawiszy i ich przytrzymanie przez określony czas. To w jaki sposób to zrobić zależy jednak od konkretnego modelu i producenta smartfonu. W tym celu odwiedź stronę internetową producenta. 😄
Możesz także usunąć dane z poziomu konta Google. Co należy zrobić?
- Najpierw odwiedź stronę: android.com/find
Odszukaj swój smartfon na mapie.
- Kliknij w niego i naciśnij Włącz blokadę i wymazywanie
- Wybierz Wyczyść urządzenie.
Dzięki temu jesteś w stanie usunąć dane ze smartfona bez wcześniejszego złamania wzoru blokady telefonu.
Możliwe jest także skorzystanie z jednego z wielu programów, które służą do zdejmowania blokady z poziomu komputera. Jednak trzeba pamiętać o tym, że także one wiążą się z usunięciem danych na smartfonie.
Ustawienie i usunięcie blokady telefonu
Co zrobić, gdy już wyczyścisz smartfon z danych? Teraz należy uruchomić urządzenie i skonfigurować je od nowa — ustawiając tym samym nowe dane dostępowe do ekranu blokady. Taką opcję znajdziesz podczas pierwszego uruchomienia urządzenia.
Pamiętaj o tym, aby wzór do blokady telefonu był łatwy do zapamiętania. Nie chcesz w końcu przechodzić jeszcze raz przez te same kroki, prawda? 😄
W zależności od posiadanego smartfona, możesz także zdecydować się na blokowanie ekranu w inny sposób. Możesz także zrezygnować z blokowania ekranu. W takiej sytuacji ze smartfona będzie mógł skorzystać każdy, kto weźmie go w swoje ręce. To rozwiązanie może wydawać się bardzo wygodne, jednak zawsze trzeba mieć w głowie zastrzeżenia dotyczące bezpieczeństwa.
Jeżeli jednak wiesz o tym, że nie chcesz już korzystać z ekranu blokady telefonu, możesz:
- wejść w Ustawienia,
- przejść do sekcji Zabezpieczenia,
- kliknąć w Blokada ekranu i wyłączyć taką funkcję.
Liczę na to, że teraz już wiesz, na czym polega łamanie wzoru blokady ekranu. Jednak mam też dla Ciebie krótkie podsumowanie w formie odpowiedzi na Najczęściej Zadawane Pytania. 😄
Jak złamać wzór blokady telefonu — FAQ
Żeby złamać wzór blokady telefonu, konieczne jest wymazanie danych z urządzenia i ponowna konfiguracja smartfona. Utracone dane będą możliwe do odzyskania jeżeli dysponujesz kopią zapasową.
Blokadę telefonu możesz usunąć poprzez konfigurację w Ustawieniach urządzenia. W panelu przejdź do sekcji Zabezpieczenia, a następnie Blokada ekranu. Po tych krokach możesz usunąć blokadę lub ustawić preferowany sposób odblokowywania ekranu.
A czy Tobie zdarzyło się zapomnieć wzoru blokady telefonu? Jak widzisz — może to być spory problem, który może wymagać mnóstwa poświęconego czasu.