Asystent głosowy w telefonie — co to jest? Jak włączyć? [SIRI]

Rozmowa do telefonu, nie myląc z rozmową przez telefon, może wydawać się zabawna, a wręcz śmieszna. Na polskich ulicach nie jest to częsty widok, jednak do czasu! Zobacz, czym jest asystent głosowy w telefonie i jak dobrze z niego korzystać. 😄

Zacznijmy od tego, że asystent głosowy to nic innego jak inteligentny interfejs konwersacji z urządzeniem. Nazywany jest również asystentem osobistym, a to za sprawą jego możliwości. Do najpopularniejszych należą Asystent Google, Siri, Alexa, Cortana czy Bixby. Z owych interfejsów możesz korzystać na różnych urządzeniach, ale o tym później. Sprawdź, z czego korzystać i do czego może przydać się ta możliwość. 😄

Asystent głosowy — z którego skorzystać?

Większość topowych firm wypuściła na rynek swoich asystentów głosowych. Do ich podstawowych funkcji należy:

  • wybieranie kontaktów w telefonie,
  • pisanie treści sms-ów,
  • sprawdzenie pogody,
  • znajdowanie miejsc (np. restauracji, sklepów spożywczych),
  • planowanie trasy podróży,
  • sprawdzanie giełdy,
  • bieżących informacji,
  • tłumaczenie zwrotów na inne języki
  • i wiele wiele więcej.

Asystenta głosowego można połączyć również z innymi urządzeniami w domu czy biurze i sterować nimi na odległość. Umiejętne połączenie sprzętów z asystentem głosowym zdecydowanie ułatwia życie i w zasadzie ma same plusy.

Przejdźmy zatem do konkretów i dostępnych na rynku polskim asystentów głosowych, z których możesz korzystać w swoim telefonie. 😄

Hej Siri, czyli asystentka głosowa od Apple

Hej Siri, czyli asystentka głosowa od Apple

Pierwszym asystentem głosowym było Siri, a właściwie jest Siri, ponieważ ma ona głos kobiety. Interfejs jest częścią systemu operacyjnego Apple i pojawił się już w 2011 roku. Asystent jest kompatybilny z urządzeniami działającymi na iOS, watchOS, tvOS, HomePod oraz macOS. Jak widzisz system ten jest zarezerwowany stricte dla fanboy’ów sprzętów Apple. 😄

Aby wywołać asystenta w swoim telefonie wystarczy, że powiesz „Hej Siri” i sformułujesz swoją prośbę np. w języku angielskim. Niestety, ale do tej pory język polski nie jest dostępny, choć plotkuje, że jest to tylko kwestia najbliższych miesięcy. Wracając jednak do Siri, pamiętaj, aby w swoich ustawieniach włączyć tę przydatną funkcjonalność. Możesz tam również wybrać język, w którym będziesz komunikował się z Siri.

Hej Siri, czyli asystentka głosowa od Apple

Drugą możliwością jest uruchomienie asystenta poprzez naciśnięcie przycisku bocznego lub przycisku Początek i wypowiedzenie swojej prośby.

Jeżeli chcesz sprawdzić jak uruchomić Siri w innych urządzeniach Apple, koniecznie zajrzyj na tę stronę.

Asystent Google

Google Assistant to kontynuacja Google Now, który miał swoją premierę rok po pojawieniu się Siri. Co ciekawe interfejs ten już w 2013 roku miał obsługę w języku polskim. Asystent Google oficjalnie do Polski wszedł w 2019 roku i potrafi prowadzić dwustronną konwersację w naszym języku ojczystym. Dostępny jest na urządzeniach mobilnych oraz tzw. smart home. Wiadomo, że najlepiej działa na telefonach działających na systemie Android, ale można go również ściągnąć w AppStore i korzystać z niego na iPhone.

Aby włączyć asystenta, należy kliknąć przycisk na ekranie telefonu lub powiedzieć „OK Google”. Jeżeli na początku nie jesteś pewien jak z niego korzystać, zapytaj go o możliwości, wydając komendę „Co potrafisz?”. W sytuacji, kiedy posiadasz inteligentne sprzęty AGD i RTV, gniazdka, oświetlenie czy przełączniki, warto pokusić się o ich zintegrowanie z Asystentem Google. Na odległość będziesz mógł sterować oświetleniem w domu, włączać pralkę czy zmywarkę. Będzie on również kompatybilny ze słuchawkami czy Twoim smartwatchem.

Aby włączyć Asystenta Google, wejdź w ustawienia na swoim telefonie i go włącz. Z tego poziomu możesz również zmienić język.

Alexa od Amazon: asystent głosowy

Alexa — asystent głosowy od Amazon

Asystentkę głosową ma również Amazon. Znajdziemy ją w głośnikach Echo, ale również w niektórych smarfonach, smartwatchach czy słuchawkach. Cały czas jest rozwijana, a jej zwolennicy w Polsce pewnie z niecierpliwością czekają na obsługę w języku polskim. 😄 Osoby, które posiadają Kindle, będą ukontentowane tym, że Alexa potrafi przeczytać nawet książkę.

Bixby od Samsung

Bixby to dziecko południowokoreańskiej firmy Samsung, które na rynku zadebiutowało w 2017 roku, jako odpowiedź na Asystenta Google i Siri. Jest to udoskonalona wersja S Voice. Ciekawostką jest to, że producent był tak pewien użyteczności aplikacji, że w telefonach Samsung Galaxy wprowadził dedykowany przycisk Bixby, który początkowo był powiązany wyłącznie z tą aplikacją. Asystent niestety ma dość ograniczoną możliwość wyboru języka — nie ma obsługi w języku polskim.

Aby włączyć aplikację należy nacisnąć na przycisk Bixby, który znajduje się z boku urządzenia lub wywołać go komendą „Hi Bixby”. Asystenta można dezaktywować w ustawieniach urządzenia, zaś sam przycisk przypisać do innej aplikacji.

Na koniec — podsumowanie w postaci Najczęściej Zadawanych Pytań.

Asystent głosowy — FAQ

📌 Co to jest asystent głosowy?

Czy inaczej asystent osobisty. Jest to inteligentny interfejs konwersacji z urządzeniem. Asystent może pisać sms-y, wybierać kontakty, sprawdzać pogodę i wiele wiele więcej.

📌 Jak włączyć SIRI?

SIRI jest asystentem głosowym stworzony przez firmę Apple. Wystarczy, że powiesz Hej Siri i sformułujesz swoją prośbę w języku angielskim.

📌 Kiedy SIRI po polsku?

Niestety do tej pory nie powstała polska wersja SIRI. Najprawdopodobniej jest to jednak kwestia kilku miesięcy, ze względu na krążące plotki dotyczące testów w naszym języku.

📌 Jak włączyć Asystenta Google?

Aby włączyć asystenta, należy kliknąć przycisk na ekranie telefonu lub powiedzieć „OK Google”

Podsumowanie

Na rynku obecnie znajdziesz również innych asystentów głosowych. Huawei również od bodajże 2020 ma swojego asystenta — Huawei Assistant, który do testów trafił rok wcześniej. Wydaję się, że najlepszym wyborem obecnie jest Google Asystent, który oferuje możliwość komunikacji w języku polskim i nie ogranicza się do konkretnego modelu telefonu. Zaś miłośnicy telefonów i sprzętów z jabłuszkiem, dla których język angielski nie stanowi problemu, mogą zdecydować się na asystentkę Siri. Warto samemu przetestować dostępne rozwiązania i wybrać to najlepsze dla siebie. 😄

Napisz nam w komentarzu, czy zdarza Ci się korzystać z asystenta głosowego w telefonie i jakie są Twoje doświadczenia.

Ukończyła studia z zakresu reklamy i nowych mediów. Kto jak nie ona, zna się na nowych technologiach? :) Zawsze na bieżąco z wszelkimi nowościami! Testowanie gadżetów praktycznych, ale i ładnych sprawia jej największą przyjemność.

Dodaj komentarz